Voda je životodarná tekutina. V záhrade toto konštatovanie platí viac než kdekoľvek inde. Preto sa najmä v období dlhotrvajúceho sucha, ktoré sú na Slovensku čoraz častejšie, sa bez polievania záhrady nezaobídeme. Poďme sa však pozrieť na to, ako to robiť správne.
Na Slovensku padne ročne niekoľko sto milimetrov zrážok. Líši sa to samozrejme od konkrétnej lokality. S tým však súvisia dva problémy. Dážď je nerovnomerne rozdelený v priebehu roka. Od jesene do jari zvykne byť zrážok v podobe snehu a dažďa viac. Od apríla do októbra potom zvyčajne prší menej. V horúcich dňoch napríklad v podobe búrok.
Druhý problém je, že s touto vodou nevieme správne pracovať. V mestách odteká do kanalizácie, vyregulované potoky a rieky sú nastavené tak, aby zrážky čo najrýchlejšie odtiekli čo najďalej od nás.
Ani v záhradách nie je situácia ideálna. Väčšina pôdy v záhradách je nepokrytá mulčom alebo vegetáciou. Keď sa do takejto holej pôdy oprie slnko, začne ju ohrievať a voda sa rýchlo vyparuje. Navyše, prudký dážď neraz spôsobí, že sa jemné hrudky pôdy rozbijú na malé častice a vznikne škrupina. Tá predstavuje nepriepustnú vrstvu. Voda potom nevsakuje a pôda nedýcha.
Dobrovoľne sa tak pripravujeme o vodu, ktorú následne musíme rastlinám dodávať.
Zadržujte vodu v pôde
Najlepším spôsobom, ako polievať na záhrade, je zadržať vlahu v pôde. Na túto funkciu sa najlepšie hodí mulč. O jeho výhodách a použití v praxi sme písali v článku ako správne mulčovať.
Zatienená pôda (či už mulčom alebo samotnými rastlinami) je chladná. Tým sa znižuje odparovanie až o 60%. Nižšia teplota v oblasti koreňov ďalej spôsobuje, že rastlina má menšiu potrebu vyparovať vodu cez svoje listy.
Tento fakt samozrejme platí aj v období sucha. Rastliny v pôde, ktorá je zamulčovaná alebo inak zatienená, nie je potrebné tak často polievať.
Ako správne polievať?
Mulčovanie je užitočný pomocník, no nie je to všeliek. V dlhotrvajúcom období bez zrážok budete musieť tak či onak záhradu predsa len poliať. Týka sa to najmä zeleninových záhonov. Polievať by ste mali najlepšie ráno väčším množstvom vody priamo ku koreňom.
Večerné polievanie je nevhodné, nakoľko vlhká pôda láka slimákov. Taktiež sa neodporúča polievať cez deň počas horúčav. Väčšina vody nestihne vsiaknuť, ale sa odparí. Lokálne tak stúpne vlhkosť vzduchu, čím podporíte vznik hubových ochorení.
Polievať by ste mali priamo ku koreňom, pokiaľ možno čo najjemnejším prúdom vody. Zamokrenie listov môže opäť spôsobiť vznik hubových ochorení ako napríklad múčnatka. Silný prúd vody na holú pôdu môže mať rovnaký efekt ako prudký dážď. Na povrchu pôdy vznikne nepriepustná chrasta. Zabrániť tomu môžete opäť pomocou mulču.
Akým množstvom vody polievať sa nedá presne určiť. Je však lepšie polievať menej často a výdatnejšie.
Aká je najlepšia voda na polievanie?
Najlepšia voda na polievanie na záhrade je dažďová voda. Úlohou každého prírodného záhradkára by malo byť zachytenie maximálne množstva dažďovej vody. Druhou možnosťou je používanie vody zo studne a najmenej vhodná je voda z vodovodu.
Na polievanie by ste však mali používať vodu, ktorá má zhruba teplotu okolia. Vodu zo studne by ste tak mali najskôr prečerpať do nejakej nádoby, ktorá je počas dňa vystavená slnku. Príliš studená voda môže rastliny zošokovať a spomaliť tak ich rast.
Zdroj obrázkov: pixabay.com