Opäť sa nám neodvratne blíži čas, kedy padajú listy zo stromov. Niekto zvykne lístie pohrabať a hodiť do smetiaka. Alebo ho zapáli večer na konci záhrady a zadymí ním polovicu dediny. Obe riešenia sú hrozné. Preto predstavujeme niekoľko nápadov, čo s listím na jeseň.
Všetko samozrejme vychádza z toho, aký veľký máte pozemok a aké sú vaše možnosti.
Nechajte lístie tam kde je
Tento nápad je ideálny pre tých, čo majú menej času. Jednoducho nechajte lístie tam, kde spadne. Áno, je dosť možné, že ho vietor trochu rozfúka a tiež, že na vás budú susedia zrejme pozerať cez prsty. Vy však budete vedieť svoje. Listy zabránia vymŕzaniu pôdy pri holomrazoch a vďaka činnosti, húb, baktérií a dážďoviek následne obohatia pôdu o živiny a organické látky.
Pridajte lístie do kompostu
Pokiaľ nechcete alebo nemôžete nechať lístie ležať voľne pod stromami, pohrabte ich spravte z nich kompost z lístia. Tento proces síce trvá o čosi dlhšie ako pri klasickom komposte, ale aj tu si vieme pomôcť. Lístie môžeme zmiešať so zeminou alebo vyzretým kompostom. Ešte viac pomôže, ak opadané lístie prejdeme kosačkou. Tá ho podrví na drobné kúsky, ktoré sa podstatne rýchlejšie rozkladajú.
(Ne)pokosené suché lístie však môžeme aj pozbierať, natlačiť do jutových vriec a odložiť si ho na ďalší rok. Lístie potom pridávame do kompostu, aby sme vyrovnali pomer dusíka a uhlíka napríklad pri kosení trávnika.
Nechajte lístie pre užitočné tvory
Ak máte v záhrade priestor, môžete nechať menšiu kopu lístia kdesi v kúte. S veľkou pravdepodobnosťou sa vám tam na jeseň nasťahuje ježko, užovka či iné užitočné tvory, ktoré využijú vašu pohostinnosť na prezimovanie.
Mulčovanie lístím
Lístie môžete využiť na mulčovanie zeleninových záhonov. Vytvorením vrstvy lístia nad zeleninovým políčkom udržíte vlahu v pôde, zabránite jej vymŕzaniu a zároveň do nej dodáte živiny. Na jar zvyšky lístia pohrabete a presuniete do kompostu. Políčko potom stačí pokopať motykou a je pripravené na sadenie.