Január je posledný zimný mesiac, kedy môžu záhradkári ako tak oddychovať pred začiatkom sezóny.
Predsalen sa však nájde niekoľko činností, ktoré sa oplatí spraviť práve prvý mesiac v roku.
Okrasná záhrada v januári
Nezabúdame mierne polievať rastliny, ktoré prezimujú v domácnosti. Dlho sa vyvíjajúce letničky sadíme do kvetináčov. Na mráz citlivé rastliny prikrývame čečinou alebo netkanou textíliou. V prípade, že mrazy pominú, treba ich opätovne odkryť, aby sa nezaparili. V prípade, že nie sú príliš nízke teploty, môžeme začať so strihom živých plotov.
Pokiaľ máme jazierko, robíme diery v lade, aby mali ryby dostatok kyslíka.
Ovocná záhrada v januári
V ovocnej časti záhrady môžeme zberať vrúble. Tie by do jari nemali vyschnúť a tak ich uskladňujeme v chlade a vlhku. Môžete ich napríklad schovať do vodárničky (prívod vody do domácnosti) a zapichnúť ich do zemiaku. Ten udrží koľko toľko vlhkosť, aby vrúble nevyschli.
V prípade, že sme tak ešte neurobili, natrieme kmene stromov vápnom, aby sme zabránili praskaniu kôry. Zároveň odstraňujeme zhnité a mumifikované plody z ovocných stromov. Pokiaľ máte to šťastie, že máte sneh, môžete ten prebytočný z chodníkov navoziť práve k ovocným stromom. Ak sa sneh drží na konároch, chodíme ho pravidelne otriasať, aby sa pod jeho ťarchou nezlomili haluze.
Nezabúdame kontrolovať uskladnené ovocie a vyhadzovať poškodené a inak napadnuté plody. Vyčistíme vtáčie búdky a prikrmujeme spevavce. Pokiaľ mrazy pominuli, môžeme začať so strihom jadrovín a viniča.
Zeleninová záhrada v januári
V januári by sme sa mali pustiť do plánovania výsadby zeleninových záhonov. Odporúčam pri tom využiť tabuľku čo s čím sadiť. Pripravíme si substrát na vysádzanie a zadovážime si semiačka. Pokiaľ máme v našej oblasti sneh, môžeme prebytočný z chodníkov navoziť do skleníka, čím dodáme tamojšej pôde vlahu. V pivnici kontrolujeme stav uskladnenej zeleniny.
Pokiaľ to počasie umžňuje, môžeme roznášať na zeleninový záhon aj do okolia ovocných stromov kompost, či iné organické hnojivo.