Postrek na burinu z octu. Na internete o ňom nájdete množstvo článkov. Stačí vám ocot, voda, poprípade mydlo a soľ. Všetko zmiešate a zázrakom máte doma herbicíd, ktorý schová do vačku aj legendárny Round-up. Má to však jeden háčik. Postrek nefunguje. Väčšine návodov totiž chýba jedna dôležitá ingrediencia.
Burina v záhrade trápi asi každého záhradníka. Preto sa niet čomu diviť, že veľa z nás hľadá cestu, ako sa zbaviť buriny. Ideálne raz a navždy. V záhradkárstvach by vám predali nejaký totálny herbicíd, aby ste vy aj oni mali pokoj. Kto však má aspoň trochu úctu k pôde, takýto výrobok nepoužije.
Treba však dodať, že podobné účinná prírodná alternatíva zatiaľ neexistuje. Spôsobov, ako sa zbaviť buriny je niekoľko. Väčšina z nich je však prácna a vyžaduje si opakovaný postup. Dnes sa pozrieme na jeden z nich a to postrek proti burine z octu.
Ocot ako postrek
Teoreticky by malo byť všetko jednoduché. Stačí si zobrať z kuchyne ocot, zriediť ho vodou, dodať trochu mydla a soli a domáci postrek na burinu je hotový. Keď však “osvedčené” návody vyskúšate, zistíte, že buď nefungujú alebo sú len veľmi málo účinné. V čom je zrada?
V použitom octe a jeho koncentrácii. Bežne predávaný kuchynský ocot je zhruba 5 – 10%. Keď však zablúdime na zahraničné stránky zistíme, že ak má fungovať ocot ako postrek, musí byť minimálne 20%. Dnes pri troche šťastia nájdete tento koncentrovanejší ocot v obchodoch alebo bezobalových prevádzkach.
Ako si vyrobiť postrek na burinu z octu
Na prípravu domáceho postreku z octu budete potrebovať:
- Kvasný ocot 20%
- Vodu
- Tekuté mydlo (ekologické)
Do plastovej nádoby odmeriate štyri diely octu a jeden diel vody. Koncentráciu je potrebné dodržať. Čím viac vody pridáte, tým viac bude ocot zriedený a neúčinný.
Môžete, ale aj nemusíte pridať ekologické tekuté mydlo. To má fungovať ako zmáčadlo. Inak povedané naruší povrchové napätie vody, takže pri aplikácií sa postrek krásne prilepí na listy burín a nebude vytvárať kvapky. Zároveň tak postrek dlhšie vydrží aj v prípade prehánky.
Kedy aplikovať postrek na burinu v záhrade?
Na aplikáciu postreku z octu je dôležité vytipovať si správne počasie. Ideálne by malo byť niekoľko dní po sebe slnečno. Ak by totiž prišiel dážď, mohol by zmyť tento prírodný herbicíd a znížiť jeho účinnosť. Zároveň sú dôležité aj slnečné lúče, ktoré pomôžu spáliť listy buriny. Taktiež by malo byť ideálne bezvetrie.
S aplikáciou octu ako herbicídu netreba dlho váhať. Naopak, nakoľko jeho účinnosť nie je stopercentná, budete musieť postrekovať viackrát cez sezónu. Cieľom je zabrániť ročným burinám, aby sa znovu vysemenili. Pri trvalých burinách platí rovnaká zásada.
Najideálnejší čas je pred kvetom. Burina sa vyčerpá tvorbou kvetu a prípadný zásah herbicídom ju dokáže natrvalo zlikvidovať.
Ako používať postrek z octu?
Spôsob aplikácie záleží na vás. Záleží samozrejme od množstva plochy, kde chcete postrek aplikovať. Ak chcete zasiahnuť zopár rastliniek vyrastajúcich z chodníka, postačí vám malý ručný rozprašovač. Pokiaľ však chcete postriekať väčšiu plochu, je lepšie siahnuť po chrbtovom postrekovači.
Kde aplikovať postrek?
Ešte predtým, než sa vrhnete na ničenie buriny v záhrade, treba si uvedomiť jednu vec. Postrek z octu nefunguje selektívne. Akúkoľvek rastlinu zasiahne, spáli ju. Preto používajte postrek z rozumom. Ak sa burina nachádza vedľa okrasných a úžitkových rastlín, buď aplikujte ocot veľmi opatrne alebo vôbec.
Voľné pole pôsobnosti máte na rôznych spevnených plochách ako sú chodníky, obrubníky a cesty. Teda miesta, kde neohrozíte ostatné rastliny.
Dbajte na bezpečnosť
Ak sa rozhodnete pripraviť si postrek na burinu z octu, nezabúdajte na bezpečnosť. Koncentrovaný ocot je podstatne agresívnejší voči pokožke a nedajbože očiam. Preto, podobne ako pri iných postrekoch, používajte ochranné rukavice a aj ochranu tváre (minimálne očí).
Burine v záhrade je potrebné predchádzať
Pokiaľ sa rok čo rok nechcete trápiť s burinou v záhrade, snažte sa jej predchádzať. Ako? Jednou zo zásad spomínaných vyššie je zabrániť nežiaducim rastlinám, aby sa vysemenili. Kým sú drobné a slabé, snažíme sa ich vytrhávať.
Druhý dôležitý spôsob je mulčovanie okolo rastlín. Žiadnu časť pôdy nenecháme odhalenú. Tento jav príroda nepozná a akonáhle sa oprie slnko o “čistú” zem, prebudia sa v nej spiace semená burín. Nastielaním pôdy tento jav výrazne obmedzíme.