Môžeme sa tešiť z krásnej kvetinovej výsadby, no bez dostatočnej ochrany nie na dlho. Postupne ju začne v raste obmedzovať agresívna burina a aj drobné čiastočky z pôdy. Proti tomu výsadbu ochránime vhodnou agrotextíliou podľa účelu a spracovania. Ako postupovať pri výbere?
Aký je základný účel moderných agrotextílií?
Po agrotextíliách najčastejšie siahneme v prípade rozrastania buriny, za účelom medzisezónnej ochrany pred mrazmi alebo na mulčovanie či ako separačný podklad pre viaceré vrstvy zemín. Ideálne, keď zakúpená agrotextília ponúka dlhodobé riešenie a jej životnosť presahuje 10 a viac rokov. V tomto rozmedzí funguje aj tkaná agrotextília s bohatými možnosťami využitia. Najčastejšie sa s ňou stretávame pri pestovaní ovocia a zeleniny, ale aj pri mulčovacích prácach. Chráni výsadbu pred podnebnými zmenami. Možno ju aplikovať vonku, ale aj na zakrytých plochách (v skleníkoch).
Odolné tkané agrotextílie pokrýva zväčša polypropylén, dobre recyklovateľný a neškodný pre pôdu a výsadbu. Navyše sa tieto textílie postupným rozkladom správajú ako hnojivo.
Čo si podrobnejšie všímať na konštrukčnom prevedení agrotextílií?
Po tom, čo sa zameriame na tkané, resp. netkané spracovanie textílií, zisťujeme, čo ďalej sa skrýva za ich odolnosťou. Agrotextílie rozlišujeme aj podľa gramáže a zakomponovanej biomasy. Nižšiu gramáž môžu predstavovať napr. zakrývacie textílie na ochranu pred mrazmi, pričom vyššia sa vzťahuje na často zaťažované plochy alebo k baleniu a konzervácii.
Tu už vyčleňujeme senážne a silážne plachty s hrúbkou od 0,025 mm v 5 vrstvách. Využívajú sa pre efektívnejší priebeh fermentácie, aby krmivo získalo na vyššej výživnej hodnote. Samozrejme, štruktúra, hmotnosť a gramáž budujú silu podložia, kvalitu a pevnosť, no aj tak nezasahujú do všetkých funkčných vlastností.
Jednou z dnes najdiskutovanejších je kompostovateľná biomasa v textíliách. Môže byť včlenená do netkaných aj tkaných materiálov, avšak ideálne, keď úplne nahrádza polypropylén. Táto biomasa udržiava pôdne kvality, je dobrým UV stabilizátorom a jej trvácnosť sa pohybuje okolo 5 rokov.
Zdroj obrázku: Kinek00 / Shutterstock.com