Dopestovať zdravú úrodu jabĺk nie je jednoduchá úloha. Keď sa pozrieme na zoznam chorôb a škodcov jabloní, môže sa zdať, že je to dokonca nemožné. Netreba však zúfať. S pomocou prírody a výdobytkov moderného sveta sa to dá zvládnuť.
V tomto článku budeme spomínať najčastejšie choroby jabloní. Povieme si aj o (bio) chemickej ochrane jabloní a neopomenieme ani základných škodcov a prípravky proti nim.
Chrastavitosť jabloní
Ide o jedno z najzávažnejších ochorení jabloní. Napáda listy, ale aj plody. Spôsobuje ho huba Venturia inaequalis, ktorá prezimuje v opadanom listí. Počas daždivého počasia dochádza k vypúšťaniu spór do vzduchu, čím sa dostávajú na mladé listy a plody. K uvoľňovaniu spór dochádza od apríla do júna. Toto obdobie je preto kritické v boji proti chrastavitosti.
Pokiaľ je leto daždivé, môže chrastavitosť jabloní napadnúť plody aj v neskoršom období. To sa prejaví pri oberaní alebo neskôr pri skladovaní jabĺk.
Chrastavitosť jabloní sa spočiatku prejavuje na listoch. Robí malé, okrúhle a spočiatku nenápadné hnedozelené škvrny. Napadnutá časť listovej plochy začne postupne odumierať. Na plodoch sa chrastavitosť prejavuje hnedozelenými škvrnami, ktoré neskôr menia na chrasty. Pri raste plodov zvykne jablko v mieste chrasty prasknúť, čím sa znehodnotí celý plod.
Ochrana jabloni proti chrastavitosti
Najlepším riešením ako vybabrať s chrastavitosťou je pestovanie rezistentných odrôd jabloní. Tipy na odolné stromy nájdete v našom článku rezistentné odrody jabĺk.
Pokiaľ už máte jablone vysadené a sú náchylné na túto chorobu, bez postreku na chrastavitosť jabloní sa neobídete. Našťastie dnes už máme k dispozícii celú paletu postrekov na prírodnej báze (ide napríklad rôzne rastlinné oleje, ktoré nabudia imunitný systém stromu).
Ďalšia dobrá správa je, že sa vývoju a produkcii biopostrekov venujú aj slovenské firmy. Na (bio) chemickú ochranu proti chrastavitosti možno použiť napríklad PowerOf-K + BorOil, Chitopron + CuproTonic, Imunofol. Koncentrácie postrekov nájdete v kalendári biologickej ochrany ovocných stromov.
Termín ochrany je tesne pred kvitnutím a krátko po odkvitnutí. Následne aj počas mimoriadne daždivého počasia v letných mesiacoch zhruba každých 10 – 14 dní. Citlivé odrody (napr. Golden Delicious alebo Spartan) treba každých 10 – 14 dní od apríla do konca júla.
Múčnatka jabloní
Ide o ochorenie spôsobené hubou Podosphaera leucotricha. Napáda listy, výhonky, aj súkvetia. V prípade citlivých odrôd dokonca aj plody. Huba prezimuje v infikovaných púčikoch, z ktorých následne vyrastajú múčnatými povlakmi pokryté listy alebo infikované ružice. Napadnuté výhonky a listy postupne zasychajú.
Hlavným prejavom je biely povlak na listoch a výhonkoch. Mnohí pestovatelia ju označujú ako biela pleseň na jabloni.
Ochrana jabloní proti múčnatke
Opäť treba v prvom rade sadiť rezistentné odrody. V prípade chemickej ochrany je dôležitý postrek pred kvetom a po kvete, podobne ako v prípade chrastavitosti. Ďalšie postreky realizujeme počas obdobia, kedy je dlhší čas teplo a sucho v období od zhruba apríla do konca júla.
Niektorí pestovatelia zvyknú odstraňovať výhonky, ktoré sú napadnuté múčnatkou. Následne ich spália.
Na chemickú ochranu jabloní proti múčnatke možno použiť sírne prípravky (napr. Thiovit Jet) pred a po odkvitnutí. Alebo v rovnakom termíne už spomínané prípravky PowerOf-K + BorOil, Chitopron + CuproTonic. Presné koncentrácie postrekov nájdete na tejto stránke.
Škodcovia jabloní
Jabloň obľubuje celá rada škodcov. Niektoré spôsobujú “iba” zakrpatený rast letorastov, iné však dokážu spraviť riadnu paseku s úrodou jabĺk. Aj preto je dôležitá ochrana jabloní proti škodcom.
Piliarka jablčná
Ide o jedného z hlavných škodcov spôsobujúcich červivosť jabloní. Piliarka jablčná je drobná osička, ktorá kladie vajíčka do odkvitajúcich kvetov jabloní. Vyliahnuté larvy vyhlodávajú pod pokožkou mladého plodu chodbičku. Počas rastu plodu nad chodbičkou pokožka praská a vytvára sa výrazná jazva. Staršie larvy vyžierajú vnútrajšok plodov, ktoré predčasne opadávajú.
Ochrana proti Piliarke jablčnej
Ako prevencia môžu slúžiť biele lepové doštičky rozvešané na strome zhruba 10 dní pred začiatkom kvitnutia jabloní. Pre vyššiu účinnosť je potrebné použiť chemickú ochranu pri dokvitaní resp. hneď po odkvitnutí jabloní. Ekologický postrek je napríklad NovaFerm ORION (2% koncentrácia) + FerrumOil (0,1% koncentrácia).
Obaľovač jablčný
Je hlavným zdrojom červivosti jabloní. Drobný motýľ lieta podvečer a v prvej časti noci. Na jar kladie vajíčka na listy a plody. Po vyliahnutí sa drobné húsenice začínajú zavŕtavať do plodov. Počas svojho života poškodí húsenica 2 – 3 plody. Po zhruba 3 – 5 týždňov sa húsenica zakuklí a od konca júna do konca júla sa v teplejších oblastiach znovu liahne a celý kolobeh sa opakuje.
Ochrana proti Obaľovačovi jablčnému
V prípade tohto škodca sa ochrana vykonáva podľa signalizácie. Spravidla to je koncom mája a začiatkom júna resp. koncom júla. Proti Obaľovačovi možno použiť ten istý ekologický postrek ako v prípade Piliarky jablčnej.
Vošky
Vošky patria ku klasickým škodcom na ovocných stromoch. Na jabloni zvykne parazitovať niekoľko rôznych druhov vošiek – voška jabloňová, voška skorocelová a pod. Poškodzujú najmä listy a mladé letorasty, ktoré zakrpatievajú a nerastú dostatočne.
Ochrana jabloní proti voškám
Dôležitá je najmä ochrana jabloní na jar resp. v predjarnom období. V tomto čase je potrebné zasiahnuť proti prezimujúcim vajíčkam, z ktorých sa po oteplení liahnu vošky – zakladateľky. Tie kladú vajíčka, čím vytvárajú kolóniu vošiek na strome. Proti prezimujúcim vajíčkam možno použiť napríklad FerrumOil alebo BorOil (koncentrácia 0,4 – 0,5%).
Existujú aj ďalší škodcovia jabloní, no jednak sa vyskytujú v menšej miere ako vyššie spomínané druhy a druhak na ne zaberá predjarný postrek resp. postrek po odkvitnutí jablone.