K nástrahám pestovania zemiakov patria aj ich choroby a škodcovia. Pozrime sa na to, ktoré nás trápia najčastejšie a ako sa im v záhradách vyhnúť.
Pleseň zemiaková
Pleseň zemiaková je jednou z najvážnejších a najčastejších chorôb zemiakov. Dodnes sa nám nepodarilo vyšľachtiť odrodu, ktorá by tomto ochoreniu odolávala. Čo je horšie, existujú mnohé veľmi náchylné odrody.
Za chorobou stojí huba Phytophthora, ktorá napáda listy, vňať aj samotné hľuzy. Najskôr sa začne prejavovať na okrajoch a špičkách listov v podobne zelenožltých škvŕn. Tie následne hnednú až černejú. Počas dažďa sa mylenium huby zmýva do pôdy, kde kontaminuje aj samotné hľuzy. Takto infikované zemiaky začínajú hniť už v pôde alebo neskôr pri uskladnení.
Pleseň zemiaková sa objavuje na skorých odrodách už v máji, väčšinou však reálne riziko hrozí až od druhej polovice júna. Toto ochorenie však zvyčajne trápi záhradkárov hospodáriacich vo vyšších a chladnejších lokalitách. V prípade daždivého obdobia sa však môže vyskytnúť aj v južnejších regiónoch.
Ako bojovať proti plesni zemiakovej?
V prvom rade prevenciou. Teda kupovať zdravú násadu zemiakov. Nezaškodí tiež pravidelne posilňovať rastliny postrekmi z výluhov prasličky alebo žihľavy. Pokojne aj raz za týždeň. Fungicídne tiež pôsobia výluhy z cesnaku alebo cibule.
Obyčajná chrastavitosť
Medzi ďalšiu častú chorobu zemiakov patrí obyčajná chrastavitosť. Spôsobuje ju patogén Streptomyces scabies, ktorý sa nachádza bežne v pôde. Obyčajná chrastavitosť sa prejavuje veľkými chrastami na šupke hľúz. Zväčša ju teda objavíte až vo chvíli, kedy začnete vyberať mladé zemiaky.
Ako bojovať proti obyčajnej chrastavitosti?
Opäť je nejlepšou cestou prevencia. Obyčajnej chrastavitosti sa darí v zásaditejších a suchých pôdach. Pokiaľ má zemina vlhkosť aspoň 60% pôdnej vodnej kapacity, výrazne sa znižuje výskyt choroby. Taktiež je dobré používať odrody, ktoré sú menej náchylné na chrastavitosť a pravidelné hnojenie kompostom na jeseň alebo na jar.
Drôtovec
Drôtovce patria k významným škodcom zemiakov. Ide o larvy chrobákov z čeľade kováčikovitých, ktoré sa živia koreňmi rastlín a vytvárajú chodbičky v hľuzách zemiakov. Tie po takomto zásahu začnú hnednúť alebo sa stávajú náchylnejšie pre vstup iných ochorení. Drôtovce sa nachádzajú najmä na neobrábaných poliach a pozemkoch susediacimi s trávnatými porastami.
Ako si poradiť s drôtovcami?
Jednou z možností, ako sa zbaviť resp. znížiť škodlivosť dôrotovcov je vysadenie plodín z čleľade kapustových – teda napríklad repka alebo horčica. Tie v sebe obsahujú látky, ktoré sú toxické pre drôtovce.
Zároveň si treba dať pozor na vysádzanie zemiakov na miesta, kde predtým boli trvalé trávnaté porasty. V takomto prípade by mali byť zemiaky zasadené až ako štvrtá plodina.
Taktiež sa odporúča zbierať zemiaky dostatočne včas a nenechávať ich v pôde príliš dlho. Drôtovce najviac napádajú hľuzy v čase od ukončenia vegetácie do zberu.
Pásavka zemiaková
Pásavka zemiaková známa tiež ako mandelika je škodca, ktorý nás trápi rok čo rok. Dospelý chrobák prezimuje v pôde v hĺbke 10 – 40 cm. Zvyčajne v máji začína vyliezať z pôdy von a začína vyhľadávať potravu. Samička dokáže na spodnú stranu listov zemiakov postupne naklásť až 500 vajíčok. Z nich sa v priebehu desiatich dní vyliahnu malé larvy.
Ako si poradiť s mandelinkami?
Možností, ako bojovať s pásavkou zemiakovou je hneď niekoľko. V prvom rade striedať plodiny a zemiaky pestovať na tom istom mieste až po štyroch rokoch. To však platí najmä pre veľkopestovateľov. V menších zahradkách sa dajú chrobáky, larvy aj vajíčka zbierať ručne. Veľkými pomocníkmi vedia byť aj prirodzení predátori – lienky, pavúky, ploštice.
Ako postrek je možné použiť napríklad extrakt z bazalky, tymiánu, dobromysle, listov paradajky, cesnaku alebo žihľavy.