Mravce na záhrade považujú mnohí z nás za škodcu. Tento titul získali najmä kvôli tomu, že roznášajú po ovocných stromoch vošky. Mravce však majú na záhrade svoju významnú funkciu. Preto by sme ich nemali ničiť, ale iba obmedzovať ich škodnosť. V tomto článku si ukážeme ako na to.
Pokiaľ chceme udržať mravce na záhrade pod kontrolou, máte niekoľko možností.
Podporujme prirodzených predátorov
Mravce na záhrade je možné regulovať pomocou prirodzených predátorov. Na mravcoch si radi pochutnajú spevavé vtáky, jašterice či žaby. Preto by ste sa mali o týchto pomocníkov na záhrade starať. Vytvoriť pre nich úkryty, miesta na hniezdenie a v období sucha aj napájadlo.
Ideálnym regulátorom mravcov na záhrade sú sliepky. Pokiaľ ich chováte a máte možnosť pustiť ich do záhrady, na problémy s mravcami môžete zabudnúť.
Mravce na záhrade a vzájomné vzťahy rastlín
Pre regulácii škodlivosti mravcov na záhrade môžete využiť aj vzájomné vzťahy rastlín. Pozorovaním sa zistilo, že mravce mätie a odpudzuje silná vôňa aromatických bylín. Na miestach, kde by mohli mravce škodiť sa odporúča pestovať napríklad Levanduľu, Mätu alebo Materinu dúšku.
Mravce tiež odpudzuje Trebuľka voňavá, Rebríček obyčajný a Papraď. Na odpudenie mravcov sa používa aj mulčovanie listami z paradajok.
V blízkosti ovocných stromov sa odporúča nasadiť aj kapucínku. Tá síce nepôsobí na mravcov, ale priamo odpudzuje vošky.
Biologické pesticídy na mravce
Pokiaľ žiaden z uvedených tipov nepomôže, existuje ešte posledná možnosť. Zakročiť proti mravcom priamo. V žiadnom prípade by sme však nemali používať soľ, ocot či tvrdú chémiu ako sa dočítame rôzne na internete. Podobné prípravky zabíjajú okrem mravcov aj rastliny a život v pôde.
Využiť však môžeme rôzne biologické pesticídy.
Bio postrek na mravce
pripravuje sa zo zákvasu Paliny pravej (Artemisia absinthium).
- Vezmite 300g čerstvej alebo 30g sušenej rastliny, pokrájajte ju na drobno a zalejte 10 litrami vody.
- Odložte na miesto, kde bude môcť budúci postrek pokojne kvasiť. Pozor, môže dosť smrdieť, takže odporúčame kraj záhrady.
- Nezáleží na tom či bude nádoba na slnku alebo v tieni.
- Po zhruba 10 dňoch (záleží od vonkajšej teploty) by mal byť zákvas hotový. Zistíte to tak, že sa na okraji vodnej hladiny nebudú tvoriť bubilnky.
- Pokiaľ chcete kvasný proces urýchliť, niekoľkokrát denne obsah nádoby premiešavajte a prevdzušňujte (vezmite kus hadice a dúchajte do nádoby)
- Tekutinu prefiltrujete a neriedený roztok postrekujte na napadnuté rastliny (pôsobí aj na vošky) a ich okolie.
Druhou možnosťou je použiť zákvas z Pŕhľavy dvojdomej (Urtica dioica)
- Potrebujete 1 kg čerstvej žihľavy a zalejte 10 litrami vody.
- Potom je postup rovnaký ako v predchádzajúcom prípade.
- Nezriedený zákvas aplikujte na cestičky, kadiaľ mravce putujú.
Máte nejaké iné tipy, ako udržať mravce na záhrade pod kontrolou? Napíšte ich do komentára.
Zdroj obrázkov: pixabay.com