Choroby a škodcovia

Prečo sú orechy čierne? Za všetko môže tento škodca

prečo sú orechy čierne
prečo sú orechy čierne

Posledné roky nám čoraz častejšie padajú zo stromov čierne orechy. Ide o problém, ktorý zahradkárov trápi iba od roku 2017 a preto si veľa ľudí myslí, že ide o nejakú záhadnú chorobu. Za čiernymi orechmi však netreba hľadať žiadnu pleseň, ale drobného škodcu – vrtivku orechovú. 

Táto miniatúrna muška pochádza zo Severnej Ameriky. Do Európy bola zavlečená okolo roku 1986, keď bola prvýkrát pozorovaná vo Švajčiarsku. Neskôr bola pozorovaná aj v ďalších krajinách Európy. V našich končinách ju prvýkrát spozorovali v 2017. Za krátky čas sa vrtivka orechová rozšírila po celom Slovensku. 

Vrtivka orechová a čierne orechy

Vrtivka orechová je drobná muška s veľkosťou 4 – 6 mm. Hlavu má sfarbenú dožlta, hruď je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Krídla sú priehľadné a majú štyri priečne tmavé pásiky. Vrtivka kladie bielo sfarbené vajíčka o veľkosti 1 mm. Larva, je beznohá a dlhá zhruba 8-10 mm, sa kuklí v pôde pod stromami a v nich aj prezimuje. 

Dospelé jedince možno pozorovať v letných mesiacoch, teda od júla do augusta. Žijú až 40 dní a za rok kladú jednu generáciu. Vrtivka orechová kladie vajíčka do šupky orecha. Z vajíčok sa vyvinú larvy, ktoré 3 až 5 týždňov živia šupkou. Tá následne hnedne a sčerná. 

vrtivka orechováa

Ako bojovať proti vrtivke?

Boj proti vrtivke orechovej je veľmi náročný a komplikovaný. Len jedna muška dokáže naklásť až 500 vajíčok a teda znehodnotiť plody na celom strome. Nechemická ochrana spočíva v rýchlom odstránení opadaných a napadnutých plodov. Tie treba spáliť, nakoľko v komposte by larvy vrtivky prežili, prípadne dať sliepkam. Tie spoľahlivo zlikvidujú všetky larvy. 

Odporúča sa tiež pokryť na jeseň a na jar okolie stromov netkanou textíliou. Tá zabráni vrtivke dostať sa do pôdy a hlavne na jar z nej vyletieť. Pokiaľ máte možnosť, pustite pod orechy opäť sliepky. Tie pôsobia rovnako preventívne voči vrtivke orechovej, ale aj iným škodcom, ktorý zimujú v zemi. 

K nechemickej ochrane proti čiernym orechom tiež patrí umiestňovanie žltých lepových pásov do koruny stromov. Tie je potrebné vymieňať zhruba každé tri týždne. Odporúčanie je to síce pekné, no v prípade väčších stromov len ťažko realizovateľné. Vyskúšať ho však môžete pokiaľ máte menej vzrastlý orech. 

larvy vrtivky orechovej
Larvy Vrtivky orechovej na orechu

Postrek na čierne orechy

Hoci na Slovensku nie je oficiálne schválený chemický prípravok na vrtivku orechovú, existuje niekoľko tipov, ktoré by mohli pomôcť. V zahraničí sa používajú postreky na báze spinosadu. V našich končinách sa predáva s názvom SpinTor. Síce ide o biopostrek, má však škodlivý dopad na necieľové organizmy vrátane včiel. Jeho použitie teda treba dobre zvážiť.

Alternatívou môže byť postrek z výluhu z quassiového dreva. Ide o tropický krík, ktorý má insekticídne účinky. Hobliny z tohto dreva sa dajú kúpiť aj v slovenských e-shopoch. Na prírodnej báze pôsobí tiež Neemazal či NovaFerm Orion. S postrekmi je potrebné začať prvý júlový týždeň a opakovať ich v 7 – 14 dňových intervaloch až do doby zhruba jeden mesiac pred zberom. 

Ako prevencia môže slúžiť aj postrek parazitickými hlísticami Steinernema feltiae (ENTONEM). Tie účinkujú voči rôznym škodcom prezimujúcim v pôde (vrtivky, smútivky, strapky), no zároveň nemajú negatívny dopad na pôdu alebo napríklad dážďovky. Postrek sa aplikuje na pôdu na jar, keď teplota stúpne nad 15°C. 

Môžu sa čierne orechy jesť?

Väčšina ľudí sa bojí sčernané orechy jesť. Treba si však uvedomiť, že larva vrtivky sa živí iba šupkou. To môže viesť k dvom situáciám. V prvom prípade sa jadro nevyvinie prípadne sa do neho dostane nejaká choroba. Alebo budete mať šťastie a aj napriek napadnutiu sa orech pod škrupinou dokázal vyvinúť. V každom prípade sa teda treba riadiť zdravým rozumom. Pokiaľ je jadro orecha zdravé, môžete ho bez problémov konzumovať. Pokiaľ však je nejako poškodené, radšej ho nechajte tak. 

Related Articles

domáci postrek na vošky funguje iba v niektorých prípadoch
Choroby a škodcovia

Domáci postrek na vošky funguje len v niektorých prípadoch. Dôležité je zloženie aj čas aplikácie

Domáci postrek na vošky. Pre mnohých záhradkárov predstavuje alternatívu voči tvrdej chémii....

bio postrek vám ochráni úrodu
Choroby a škodcovia

Kompletný zoznam bio postrekov (nielen) na ovocné stromy. Alebo ako dopestovať zdravú úrodu bez tvrdej chémie

Bio postrek. Niekomu sa môže zdať, že ide o nezmysel. Veď ako...

ochrana-jabloni
Choroby a škodcoviaOvocie

Biologická ochrana jabloní alebo ako ošetrovať jablone proti chorobám a škodcom?

Dopestovať zdravú úrodu jabĺk nie je jednoduchá úloha. Keď sa pozrieme na...

jarný postrek ovocných stromov
Choroby a škodcovia

Ako na jarný postrek ovocných stromov prírodnou cestou?

Jarný postrek ovocných stromov patrí medzi najdôležitejšie úkony ovocinára, aby si zabezpečil...