Choroby a škodcoviaOvocie

Predjarný postrek ovocných stromov. Čo použiť namiesto tvrdej chémie?

predjarný postrek ovocných stromov
predjarný postrek ovocných stromov

Predjarný postrek patrí k najdôležitejším úkonom ovocinára. Vďaka tomuto kroku sa dá eliminovať alebo aspoň radikálne znížiť výskyt rôznych škodcov.. Zhrňme si preto všetky základné informácie o predjarnom postreku. 

Čo je cieľom tohto opatrenia sme si povedali hneď v úvode. Predjarný postrek smerujeme na škodcov, ktorý formou vajíčkou prežívajú na ovocnom strome cez zimu. Na jar sa potom liahnu a začínajú sa množiť. Ide napríklad o vošky, méry, piadivky, puklice či roztoče. Pokiaľ včas a vhodne zasiahneme, ušetríme si kopec roboty a starostí v neskoršom období. 

Predjarný postrek však nemá za cieľ eliminovať výskyt hubových chorôb ako je kučeravosť broskýň, chrastavitosť, múčnatka a pod. 

Kedy robiť predjarný postrek ovocných stromov?

Záleží od použitého postreku. V zásade však ošetrujeme ovocné stromy v čase, keď je teplota vzduchu vyššia ako 7°C a v ďalších dňoch nehrozí nebezpečenstvo nočných mrazov. Zvyčajne tak robíme v období, keď začnú stromy pučať. 

Napríklad pri broskyniach, ktoré zvyknú kvitnúť medzi prvými sa udáva ako vhodný čas na postrekovanie obdobie, kedy kvitne lieska. Vtedy možno ošetrovať ovocné stromy v rámci predjarného postreku bez obáv. Časové odporúčanie je však iba orientačné a vždy sa treba riadiť podľa návodu na postreku resp. konkrétnym ovocným druhom. 

Čo použiť na predjarný postrek ovocných stromov?

V súčasnosti máme k dispozícii viacero biopostrekov, ktoré môžeme využiť v rámci predjarného postreku. 

  • Sulka K – postrek ovocných stromov sulkou môžme robiť aj napriek tomu, že v dnešnom zložení ide už skôr o listové hnojivo. Prevahu však stále tvorí síra, ktorá spoľahlivo zničí väčšinu prezimujúcich škodcov. 
  • BIOOL – postrek, ktorého hlavná účinná látka je repkový olej. Ten podobne ako napríklad slnečnicový vytvára na tele hmyzu tenký film, ktorý zabráni výmene plynov a hmyz sa tak udusí. 
    • Pri troche šikovnosti si podobný postrek vyrobíte aj doma. Stačí vytvoriť emulziu vody a repkového (slnečnicového) oleja. Množstvo oleja vo vode by nemalo presiahnuť 4% (optimálne 2%). Olej odporúčam zmiešať v menšom množstve vody a krátko pomixovať tyčovým mixérom, následne rozmiešať vo zvyšku vody a čo najskôr postrekovať. Inak sa olej postupne vyzráža na hladinu vody. 
  • NEEMAZAL TS – ide o ďalší rastlinný olej z tropického stromu Azadirachta indická (Azadirachta indica). Aktívne látky obsiahnuté v oleji narušujú vývoj hmyzu, spôsobujú poruchy pri párení a neplodnosť. Zároveň olej z Azadirachty indickej pôsobí aj ako fungicíd na niektoré hubové choroby. Pozor! Neaplikujeme na hrušky. 
  • Rock Effect – prírodný insekticíd vyvinutý v Čechách. Výrobca odporúča použiť tento prípravok už vo februári (ak to počasie a podmienky dovolia). 
  • BorOil a FerumOil – listové hnojivá, ktoré je možné použiť jednak na prípravu predjarného postreku ovocných stromov, ale zároveň aj ako zmáčadlo pre postreky počas sezóny. 
  • Draselné mydlo – postrek z draselného mydla si viete vyrobiť aj doma. Stačí zmiešať vodu a draselné mydlo tak, aby výsledná koncentrácia mydla bola 1% (v žiadnom prípade nemôže prekročiť hranicu 4%). 

Ako správne postrekovať? 

Okrem spomínanej hraničnej teploty, by sme mali postrekovať za suchého a bezveterného počasia. Postrek musí zostať na rastline aspoň dve hodiny, takže po túto dobu nesmie pršať. Pre väčšiu odolnosť voči zmytiu dažďom používame zmáčadlá. Ovocné stromy ošetrujeme po celej dĺžke kmeňa aj vetví, pričom sa snažíme ho skutočne zmáčať (najmä pri starších stromoch musí postrek zatiecť do záhybov kôry). 

V ďalšom článku sa pozrieme na jarný postrek ovocných stromov pred kvetom a po kvete

Related Articles

domáci postrek na vošky funguje iba v niektorých prípadoch
Choroby a škodcovia

Domáci postrek na vošky funguje len v niektorých prípadoch. Dôležité je zloženie aj čas aplikácie

Domáci postrek na vošky. Pre mnohých záhradkárov predstavuje alternatívu voči tvrdej chémii....

bio postrek vám ochráni úrodu
Choroby a škodcovia

Kompletný zoznam bio postrekov (nielen) na ovocné stromy. Alebo ako dopestovať zdravú úrodu bez tvrdej chémie

Bio postrek. Niekomu sa môže zdať, že ide o nezmysel. Veď ako...

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...