Ríbezle patria medzi obľúbené drobné ovocie. Sú chutné, zdravé a pestovateľsky nenáročné. Aj preto by mali byť súčasťou každej prírodnej záhrady.
V tomto článku si zhrnieme všetky dôležité informácie o pestovaní ríbezlí, ich sadení alebo reze. Len pre ujasnenie, hovoriť budeme o všetkých druhoch ríbezlí – červených, čiernych aj bielych.
Kde sadiť ríbezle v záhrade?
Ríbezliam vyhovuje slnečné stanovisko. Zvládnu však aj polotieň, no v tomto prípade mávajú nižšiu úrodu a plody dozrievajú nerovnomerne. Ideálne sú humózne hlinité, piesočnatohlinité až hlinitopiesčité vlhké pôdy s mierne kyslou až neutrálnou reakciou. Nevhodné sú lokality s vysokou hladinou spodnej vody.
Príprava pôdy pred sadením ríbezlí
Pred sadením ríbezlí je potrebné políčko pripraviť. Rastlina zle znáša trváce buriny, akou je napríklad pýr. Preto sa na plánovanom miesto odporúča vysadiť predplodinu v podobe okopanín alebo strukovín. Tie potlačia rast burín. Pokiaľ túto možnosť nemáte, dajte si záležať na dôkladnom vyčistení miesta, kde chcete ríbezle sadiť.
3 – 4 týždne pred samotným sadením je potrebné pridať do pôdy kompost. Odporúčaná dávka je 2 kg na 1m2.
Kedy sadiť ríbezle?
Najvhodnejší čas na sadenie ríbezlí je jeseň. Rastlina si stihne rozšíriť do prvých chladných dní koreňovú sústavu. Navyše dostane výdatnú zálievku v podobe zimnej vlahy. Prípadne sa môžete sadiť skoro na jar resp. koncom zimy.
Ako sadiť ríbezle?
Ríbezle sadíme do pripravených jám. Tie by mali byť mať rozmery zhruba 30×30 cm a hĺbku asi 40 cm. Pri sadení skrátime korene asi o ⅓ čím podporíme rast koreňovej sústavy. Aj nadzemnú časť zastrihneme tak, že ponecháme zhruba 3 – 5 výhonkov. Tie taktiež skrátime na 2 -3 očká (púčiky). Sadenice sadíme asi o 5 cm hlbšie, než rástli v ovocnej škôlke. Zabezpečíme tak vytvorenie stabilnej koreňovej sústavy. Po zahrnutí zeminou nezabudneme dobre poliať a zamulčovať.
Pokiaľ plánujete sadiť rastlín viac, nechajte medzi nimi aspoň 1,5 m odstupy. To platí pre kríčkové formy, stromčekové varianty môžeme posadiť aj bližšie k sebe na vzdialenosť 1 m.
Starostlivosť o ríbezle v priebehu roka
V priebehu roka je potrebné zabezpečiť pravidelnú zálievku. Pre dobrú úrodu sa odporúča najmä pred rozkvitnutí a krátko po odkvitnutí zalievať. Pre zabránenie vysušovania pôdy a rastu burín je dobré ríbezle mulčovať. Nám sa osvedčila napríklad štiepka z listnatých stromov. Potom je potrebné na jeseň prihnojiť 2 kg kompostu na 1m2 a ríbezle aj pravidelne strihať.
Strih ríbezlí
Ríbezle, podobne ako ostatné ovocné kríky a stromy, vyžadujú rez.
- Výchovný rez – jeho cieľom je vytvoriť stabilnú a silnú korunku. Ako sme už spomínali, hneď po výsadbe skrátime výhonky na 2-3 očká. V nasledujúcom roku vo februári alebo marci vyberieme pri čiernej ríbezli 4-6 a pri červenej a bielej ríbezli 7-8 najlepších výhonkov. Tie skrátime asi o ¼ dĺžky. Ak nemáme potrebný počet výhonov, opäť skrátime hlavné výhony na 3 očká.
V dobe vegetácie začiatkom júna odstraňujeme všetky nadbytočné letorasty vyrastajúce z koreňa. Bočný obrast, ktorý rastie dovnútra kríka odstraňujeme. - Udržiavací rez – jeho úlohou je zabezpečiť pravidelnú úrodu a neprehusťovanie kríka. Odstraňujú sa preto všetky výhony, ktoré sú choré slabo vyvinuté alebo prehusťujú ker. Udržiavací rez ríbezlí robíme na jeseň alebo skoro na jar.
- Zmladzovací rez – slúži na predĺženie života celého kríka. Robíme ho vtedy, keď hlavné výhony majú len slabé prírastky a z koreňa taktiež vyrastajú iba krátke výhonky. Rez vykonávame postupným odstraňovaním starých letorastov v priebehu niekoľkých rokov. Následne namiesto nich zapestujeme nové výhody, ktoré preberú ich funkciu.
Množenie ríbezlí
Ríbezle si dokážeme veľmi jednoducho množiť odrezkami. Stačí zobrať odstrihnutý letorast z ríbezle, skrátiť ho na 5 očiek (zhruba 15 cm)a zasadiť do zeme tak, že len jedno očko bude vytŕčať spod zeme. Pri pravidelnej zálievke rastlina rýchlo zakorení a bude rásť. Čierna ríbezľa sa odporúča sadiť do pôdy pod uhlom 45°.
Ochrana pred škodcami a chorobami
Pri pestovaní ríbezlí si musíme dávať pozor najmä na hubové choroby spôsobujúce škvrnitosť listov. Preventívne je preto potrebné postrekovať vývarom z prasličky. Taktiež je potrebné dať si pozor na vošky. Tie síce dokážu regulovať ich prirodzený predátori. Pokiaľ však si to situácia vyžaduje, môžeme použiť napríklad postrek zo žihľavy. Oba recepty nájdete v článku bio postreky.
Recept na ríbezľový sirup
A na záver sľúbený recept na ríbezľový sirup.
- Pozbierané ríbezle vylisujeme. Odmeriame si množstvo získanej šťavy.
- Šťavu varíme a odstraňujeme vznikajúcu penu na povrchu.
- Keď prestane pena vznikať, pridáme na 1 liter šťavy 1,7 kg cukru.
- Po rozpustení cukru dávame sirup do pripravených fliaš.
- Takto pripravený sirup nie je potrebné ďalej pasterizovať.
- Poprípade môžeme dať menej cukru – 0,65 kg na 1 liter šťavy, no v takom prípade je nutné sirup pasterizovať.
Zdroj obrázkov pixabay.com