Zemolez kamčatský známy tiež ako kamčatská čučoriedka. Pre mnohých je alternatívou kanadskej čučoriedky. Na rozdiel od nej totiž zemolez nepotrebuje až tak kyselú pôdu a svojimi plodmi sa chuťovo aj vzhľadom čučoriedke podobá.
Zemolez kamčatský patrí medzi prvé ovocie na našich záhradách. Kvitne veľmi skoro, no nemusíte sa báť. Kvety zvládnu mráz až do teploty -8. V teplejších oblastiach dozrieva už po 20. máji. Plody obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov a majú široké použitie. Dajú sa zavárať, sušiť, môžete z nich robiť sirupy alebo víno. Samozrejmosťou je priamy konzum.
Kde sadiť Zemolez kamčatský?
Kamčatskú čučoriedku môžeme pestovať prakticky na celom území Slovenska. Keďže pochádza zo Sibíri, vydrží mrazy až do -45 stupňov celzia. Najlepšie bude rastlina prosperovať na slnku, no znesie aj polotieň. V tom prípade však treba počítať s menšou úrodou.
Zemolez porastie aj v širokom spektre pôd. Nevhodné sú však čisto piesočnaté alebo ílovité pôdy. Pôdna reakcia by mala byť mierne kyslá s pH 5,5 – 6,5.
Príprava pôdy pred sadením zemolezu
Pred sadením zemolezu je dôležité vyčistiť pôdu od trvácich burín. Tie by konkurovali kamčatskej čučoriedke pri raste. Miesto, kde plánujete sadiť sa odporúča pohnojiť vyzretým kravským hnojom alebo kompostom v dávke 8-10 kg 1 m².
Ako sadiť zemolez kamčatský?
Zemolez sadíme optimálne na jeseň, nakoľko rastlina na jar rastlina veľmi skoro raší. Pred výsadbou vykopeme jamu zhruba 30x30x40 cm. Na spodok môžeme ešte pridať kompost. Rastlinu sadíme o 3-4 cm nižšie než bola pestovaná v škôlke. Pri výsadbe výhonky neskracujeme.
Po vysadení polejeme a zamulčujeme, aby sme zabránili odparu vody a prerastaniu buriny.
Nezabúdajte na to, že pre správne opelenie potrebujete mať na záhrade aspoň dve kamčatské čučoriedky rôznych odrôd. Ideálny spon výsadby je 2,5m x 1m.
Zemolez kamčatský a starostlivosť o rastlinu v priebehu roka
V priebehu roka je potrebné udržiavať okolie rastliny v nezaburinenom stave. To je obzvlášť dôležité pokiaľ sa nerozhodnete nastielať pôdu okolo zemolezu. Počas sucha je dôležité rastlinu pravidelne zalievať. Na jeseň je dobré rastlinu opäť prihnojiť kompostom alebo vyzretým kravským hnojom.
Zemolez a strihanie
Kamčatská čučoriedka prvých päť rokov nevyžaduje rez. Odstraňujeme iba poškodené výhonky. V ďalších rokoch môžeme pristúpiť k zmladeniu rastliny tak, že odrežeme staré a slabšie vyvinuté konárky prehusťujúce krík. Ideálny čas na strihanie zemolezu je jeseň po opade listov.
Zemolez a zber
Zemolez začína rodiť v druhom alebo treťom roku pestovania. Do plnej rodivosti prichádza okolo piateho roku. Krík potom rodí aj viac než päťdesiat rokov.
Plody zemolezu dozrievajú postupne, preto ich zbierame na viackrát po 3-4 dňoch. Dozreté bobule zvyknú (podľa odrody) opadávať. Vďaka tomu ich môžeme oberať striasaním na podloženú plachtu. Z jedného kríku je možné získať 1 – 10 kg kamčatských čučoriedok.
Zdroj obrázkov: wikipedia.org